seibukan-aikido
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szmll
Induls: 2011-10-14
 
Sztr
A
 
agatsu -- agacu
"n-gyzelem." Az Alapt szerint a helyes (igazi) gyzelem (masakatsu) a magunk fltt kivvott gyzelem (agatsu). Az Alapt egyik mondsa: Masakatsu agatsu - "nmagunk legyzse az igazi gyzelem."
ai
A knai rsjegytl fggen ktfle jelentse van: 1. egytt(essg); egyms; 2. szerelem, szeretet. Az aikidoban a harmnia, s egyesls rtelemben hasznljuk.
ai hanmi
Klcsns ll helyzet, ahol az uknak s a nagnak ugyanaz a lba van ell.
ai nuke
"Klcsns megszks"; olyan sszecsaps kimenetele, ahol mindkt fl elkerli a srlst. Ez megfelel az aikid egyik alapelvnek, mivel a konfliktus megolddik brmelyik fl srlse nlkl.
ai uchi -- ai ucsi
"Klcsns tmads" (egyttes tallat vvsban). A japn kardvvsban a vdekezsnl sokkal nagyobb fontossgnak tekintik a tmadst. A gyakorlkat arra nevelik, hogy ha sszecsapnak valakivel, legalbb egy ai ucsi-t elrjenek. (Ami a modern kendban rvnytelen tallatnak is szmt, teht baja nem lehet belle az embernek.) Rgen persze ez leginkbb azt jelentette, hogy mindkt ellenfl slyosan srlt: de gy gondoltk, hogy ha azt az egyetlen clt tartjk szem eltt, hogy az ellenfelet legyzzk mg az letk rn is, akkor ez elsegti a gyzelmet. Ez a cltudatossg figyelhet meg az ikkj aikid-technikban, ahol belpnek a tmad krzetbe, hogy megvalstsk a technikt.
aiki
"Egyesl ki"; azaz az aikidkk megksrlik sszhangba hozni ki-jket partnerkvel s a krnyezettel.
aikidooka -- aikidka
Aikids, aikid-gyakorl, aikid-tanul.
aikijutsu -- aikidzsucu
A ki-n alapul si harcmûvszet (->Dait-iskola).
aikikai
Aiki-szvetsg.
aite
Ellenfl, partner, "a msik", trs, stb..
ashi -- asi
Sz szerint "lb"; a klnbz bud-irnyzatokban ltalban lpst, mozgst (a lb mozgst) jelenti.
ashi sabaki -- asi szabaki
Lbmunka. Az aikidban megfelel lbmunka teszi knyedd a mozgst, s biztostja a stabil egyenslyt.
atemi
"ts a testre." Vdekez ts a partner ki-jnek semlegestsre vagy kibillentsre, a technika vgrehajtsa rdekben. Az aikidoban nem okozhat srlst!
ayumi -- ajumi
Lps, jrs, jrsmd.
B
 
bokken
Fakard. Sok technikt a tradcionlis japn kardvvsbl vezetett le az Alapt, ezrt a fegyveres s pusztakezes technikk kztt fennll rokonsg segti kikristlyostani a finom mozdulatokat. Igen magas szinten mûvelve az aikidt, teljesen mindegy, hogy fegyverrel, vagy pusztakzzel hajtjk vgre a technikt.
bokutoo -- bokut
->bokken. Mind a bokut, mind a bokken szavak azt jelentik, hogy "fakard", csak ms rsjegy szolgl a "kard" lersra.
bu
Harci szellem.
budoo -- bud
"A harc tja"; harcmûvszet; kzdsport s a hozz trsul szellemisg gyakorlsa a test s llek fejlesztse cljbl.
budooka -- budka
Budt gyakorl, tanul egyn.
bugei
Harci mûvszet; a hadvisels mûvszete.
C
 
chokusen -- csokuszen
Egyenes (vonal). Pl: chokusen no irimi = egyenes (kzvetlen) belps.
chuudan -- csdan
Kzps rsz. A test kzps rsze. Csdan no kamae = kzps tarts.
chuushin -- cssin
Kzppont. Aikidban fleg a mozgs vagy egyensly kzppontja.
D
 
Daitoo ryuu -- Dait rj
Az aikijutsu hagyomnyos iskolja, mdszertana.
dan
Feketeves (mester-) fokozat. Az IAF aikidban a legmagasabb fokozat, amit el lehet rni, 9 dan. Van nhny aikidka, akinek 10 danja van. Ezeket mg az Alapt adomnyozta, ezrt nem lehet visszavonni (->kyuu).
doo -- d
t. Az "t" szra tbbfle knai rsjegy is van, de csak ezt -- a knai "tao" rsjegyet -- hasznljk tvitt rtelemben is (klnfle, fejldssel/letttal/stb. kapcsolatos rtelemben). Bud-iskolkban elssorban a ->bud sz helyett, annak rvidtseknt hasznljk.
doojoo -- ddzs
Lvn a kt rsjegy az "t" (d) s a "hely" (dzs), klnfle nemesebbnl nemesebb magyarzatokat lehet olvasni ("az t keressnek helye" s hasonl krsgek); a valsgban az "unddzs" (tornaterem) sz rvidtse.
doojoo-choo -- ddzs-cs
Ddzs-vezet. A Hombu-ddzsban jelenleg Ueshiba Moriteru (az Alapt unokja) a ddzs-cs.
doomo arigatoo gozaimashita -- dmo arigat gozaimasita
"Ksznm szpen" japnul. Minden edzs vgn illik meghajolni s megkszni az edzst az edznek s azoknak akikkel edztnk.
doshu -- dosu
A legmagasabb hivatalos rang az IAF aikidban, jelenleg Ueshiba Moriteru (az Alapt unokja) viseli (harmadikknt) ezt a cmet. A msodik Doshu Ueshiba Kisshomaru Sensei (1921-1999), Moriteru apja, az Alapt fia volt. (Sz szerint "res kz", tvitt rtelemben "rang/hely nlkli".)
E
 
F
 
Fudoo myoo-oo -- Fud mj-
Acala, az t buddhista vdistensg egyike, aki az egyik kezben kardot (megsemmisteni a buddhizmus ellensgeit), a msikban ktelet (megmenteni az rz lnyeket a kprzat szakadkbl, vagy ms buddhista pokol-llapotokbl) hordoz. A blcsessg (kard) s knyrlet (ktl) ktszeres buddhista eszmnykpt testesti meg.
fudoo no shisei -- fud no siszei
Mozdulatlan testhelyzet (nem merev, de nem billenthet ki a gyakorlja).
fudoo shin -- fud sin
"Mozdulatlan elme." A szellemi nyugalom vagy rendthetetlensg llapota. Az elme ebben az llapotban nyugodt s megzavarhatatlan (kpletesen "mozdulatlan"). A fud sin fejlesztshez olyan elmt kell fejleszteni, amely a krlmnyek vltozsaihoz alkalmazkodik az etikai alapelvek kompromisszuma nlkl.
fukushidooin -- fukusidin
"Segd-vezet, segd-irnyt", tkp. segdedz.
funakogi
Evezs (gyakorlat).
furi kaburi
Kardemel mozdulat. Megtallhat az ikkj, irimi nage s siho nage technikkban.
G
 
gaeshi -- gaesi
Megfordts, megcsavars (a "kaeszu" igbl zngslt alak).
gedan
Als rsz. A test als (vtl lefel es) rsze. Gedan no kamae = als tarts.
genki
leter, egszsg, energia.
gi
Ruha. Bud-iskolkban a dgi ill. keikogi (edzruha) sz rvidtse. A dzsd s a karate-gi is elfogadott a legtbb ddzsban, csak fehr pamut legyen (fekete szatn gi hmzett srknnyal nem ajnlott).
gokyoo -- gokj
tdik tants.
gyaku -- gjaku
Ellenttes, ellenkez (oldal).
gyaku hanmi -- gjaku hanmi
Ellenttes ll helyzet; az uknak s a nagnak az ellenttes lba van ell.
H
 
hajime -- hadzsime
"Kezds"
hakama
Szoknyaszerû, b nadrg, hagyomnyos nemesi frfiviselet. A bud-iskolk kzl a kendsok/iai-dsok (kardvvk) s a kjdsok (jszok) hordanak fokozattl fggetlenl hakamt, az aikidsoknl viszont ltalban csak a mesterek (fekete vesek). Nhny aikid-ddzsban hakamt hordanak a nk is (fokozattl fggetlenl), s van, ahol mindenki.
hanmi -- hanmi
lls, testtarts, pozci.
hanmi handachi -- hanmi handacsi (han+tacsi, "fl"+"lls")
A nage l, az uke ll. Segti a jval magasabb/alacsonyabb ellenfllel val harc gyakorlst, illetve a tmads irnybl val kitrst.
happoo -- happ
"8 irny"; tvitt rtelemben "minden irny". Happ-und (sz szerint "8 irny mozgs") vagy happ-giri ("vgs 8 irnyba" (karddal)).
hara
Has. A hagyomnyos gondolkods szerint a llek, a ki forrsa, nhny centimterrel a kldk alatt, bent a hasban. Momentn nagyjbl az emberi test tmegkzppontja.
hassoo no kamae -- hassz no kamae
Kardvv alaplls: hasonlt a dzsdan no kamahoz (fels tarts, fej felett), de a kard nem egyenesen, hanem kb. 45 fokban ll htrafel (s felfel is kb. 45 fokban.) Semmi kze a 8-as szmjegyhez (hacsi, ez a kzbevets az Aikido Primer kritikja, amely a hassz no kamae-t "8-as szmjegy" lls-nak fordtja); hassz no kamae annyit jelent, hogy "kezd-/indtlls", ebbl az llsbl tudniillik a kard felemelse, egyb mozgatsa nlkl azonnal lehet vgni. A mai kendsok kzl taln ha minden huszadik-tvenedik vv hassz no kamaben (fordtott lbtartssal jr ugyanis, s ha nem elg gyors az ember, akkor jl tmadhat); meglep mdon sok lny.
heiki
Nyugalom.
henka waza -- henka vaza
Varilt technika. Elkezdnk egy technikt, s vgrehajtsa kzben tvltunk egy msikra. Pl. elkezdjk az ikkjt, de tvltunk irimi nagra.
hidari
Bal.
homa
Tûzszolglat, buddhista szertarts.
Hombu Doojoo -- Hombu-ddzs
A japn Aikikai kzponti plete, edzterme.
I
 
iki
Szellem, morl, lelkeseds.
ikkyoo -- ikkj
Els tants, az els szm leszortsos technika.
irimi
"Belp/behatol test:" Belps, mozgs a partner teste fel. Az elkpzels az irimi-nl az, hogy gy helyezkedjnk a tmadhoz kpest, hogy kptelen legyen hatsosan folytatni a tmadst oly mdon, hogy llandan kontrollhassuk az egyenslyt (->sikaku).
irimi nage
Belp dobs, az aikid dobstechnikk egyik alappillre.
irimi-issoku -- irimi-isszoku
Belps egy lpssel.
J
 
jinja -- dzsindzsa
Sint szently (templom). ptszeti stlust tekintve nagyon hasonl tud lenni a buddhista templomokhoz; a biztos megklnbztetsi pont, hogy a sint szentlyek eltt ott a torii, egy, a nagy grg pi-hez (fordtott U-hoz) hasonl kapu. Japnban Iwamban, Ibaraki prefektrban van Aiki-szently.
jiyuu waza -- dzsij vaza
Szabad stlus gyakorls rendszerint tbb ukval, akik akrhogyan tmadhatnak.
joo -- dzs
Rvid fabot, kb. 130 cm hossz. A dzs eredetileg staplca volt, ezidig tisztzatlan, hogy hogyan kerlt bele az aikidba. Sok dzs-mozdulat a hagyomnyos japn lndzsavvsbl, msok a dzs-dzsucubl jttek, de sok az Alapt jtsa. A dzst rendszerint a halad gyakorlsban hasznljk.
joodan -- dzsdan
Fels rsz; a test fels (melltl felfel lv) rsze.
juu-jutsu -- dzs-dzsucu (ma sokan dzsiu-dzsicunak is mondjk -- sajnos)
A dzsd se, vdelmi harc, harcmûvszet.
juudo -- dzsd
"Lgy t", Kano Jigoro ltal versenysportt fejlesztett harcmûvszet.
juukendoo -- dzskend
Sz szerint "bajonett-t", azaz bajonettharc-gyakorls. Japnban minden, kell lelkiismeretessggel vgzett tevkenysg/gyakorls "d", mg a bordlyhzba jrs is (sikid, az Edo-korbl szrmaz kifejezs).
K
 
kachihayabi -- kacsihajabi
"Gyzelem a napfny sebessgvel." Az Alapt szerint amikor valaki megvalstotta a totlis nuralmat (->agatsu) s a tkletes sszhangot az univerzumot ural alaptrvnyekkel (klnsen az etikai elvekkel), akkor rendelkezsre fog llni az univerzum teljes ereje, nem lesz tovbb igazi klnbsg kzte s az univerzum kztt. A szellemi fejlds ezen szintjn a gyzelem azonnali. Ha a tmadnak szndkban ll elkvetni egy erszakos cselekedetet, megtri a harmnit az univerzum alapelveivel, de senki sem versenyezhet sikeresen az ilyen elvekkel. Az emberi letben az univerzum alapelveinek kifejezdse a szeretet (ai), s az Alapt szerint a szeretetnek nincsenek ellensgei. Ha nincsenek ellensgek, nem kell harcolni, s gy mindig gyztesknt kerl ki. (->masakatsu)
kaeshi waza -- kaesi vaza
A technika megfordtsa (ukbl nage lesz a technika vgrehajtsa kzben, s fordtva). Ez rendszerint egy halad formja a gyakorlsnak.
kaiso -- kaiszo
Alapt, azaz Ueshiba Morihei.
Kakare!
"Vedd fel a harcot vele!" "Tmadd meg!"
kamae
Testhelyzet, testtarts (fegyverrel vagy anlkl, br a fegyver nlklit ltalban "tacsi"-nak hvjk a klnfle irnyzatokban -- pldul karatban kiba dacsi (lovagllls), zenkucu dacsi, stb.). Jllehet ltalban a fizikai helyzetre utal, de az aikidban jelents prhuzam van a fizikai s llektani tarts kztt. A kvetkezetes, hatrozott lls ltalban hatrozott lelki tartst is eredmnyez. Az aikidban fontos a hatrozott lelki hozzllst fenntartani.
kami
Istensg, istenszellem. A sint sokinstenhitû termszetvalls (emlegetik nha a kilencmillird isten vallsaknt), a sint tantsa szerint szelleme, kamija lehet minden fontosabb termszeti trgynak (hegynek, folynak, stb.) s jelensgnek (villmls, es, nap, stb.), st, emberbl is lehet kami. (Ms rsjegyekkel rva a "kami" tovbbi jelentsei: "haj"; "papr"; "fels".)
kamiza
Egy kis oltr, az aikidban ltalban a ddzs fhelyn van, gyakran ad helyet az Alapt kpnek, vagy rvid rsoknak. ltalban a kamiza irnyba hajlunk meg amikor bejvnk, vagy elhagyjuk a ddzst, illetve a sznyeget.
kan
rzs.
kansetsu waza -- kanszecu vaza
Csukltechnikk.
kata
Formagyakorlat.
katame waza -- katame vaza
"Leszort" technikk.
katana
Kard. Katana nven ltalban a klfldn szamurjkardknt ismert, a valsgban a szamurjok ltal hordott kt kard kzl a hosszabbat (dait) szoktk emlegetni, de zsebkstl a leghosszabb tacsi-ig mindenfle kardot lehet katannak hvni. (A zsebks pldul kogatana, "kis kard".)
katate dori
Egy kz fogsa; egykezes fogs.
katsu jin ken -- kacu dzsin ken
"A kard, ami letet vd." Ahogy a buddhizmus (fleg a zen-buddhizmus) s a taoizmus egyre inkbb befolysolta a japn kardforgats mûvszett, a gyakorli annl inkbb rdekeltek lettek az etikai alapelvek tudomnyukba ptsben. A kardforgats mûvszetnek tkletes mestere az ilyen gyakorlk szerint nem csak gyilkolsra kell hogy tudja hasznlni a kardot, hanem az let vdelmezsre is. A katsu jin ken megalapoz nhny hatrozott alkalmazst a technikk fejlesztsben, amelyek inkbb a kard nem vg rszeit hasznljk az ellenfl megtsre vagy kontrollsra, mint hogy megljk. Ezen technikk hatsa nhny helyen megfigyelhet az aikidban is. Ms technikkat gy fejlesztettek ki, hogy fegyvertelen szemly is lefegyverezheti a tmadt. Ezeket a technikkat gyakran gyakoroljk az aikidban. (->setsu nin too)
keiko
Gyakorls, edzs. A siker egyetlen titka az aikidban.
ken
Kard.
kendoo -- kend
"A kard tja"; japn kardvvs.
kenjutsu -- kendzsucu
A kardforgats mûvszete.
ki
ser, senergia, leter, a vitlis energia, az sszpontostott er energija.
kiai -- kiai
Kilts, harci kilts. Segt az sszpontostsban, a ki egy mozdulatba fkuszlsban. A japn kzdsportok szinte kivtel nlkl mindegyikben megtalljuk a kiait (az jszatban nem).
kihon
Alap; alapvet; lnyeg(es). Kihon waza = alaptechnika. Sok aikid-technikt ltszlag nagyon klbz mdokon vgre lehet hajtani. Megltni a technikk felszn alatti sajtossgait s megragadni a kzs magjukat, ez a kihon megrtse.
kimusubi -- kimuszubi
(=ki no muszubi) "a ki kapcsolsa/ktse"; a partner ki-jvel val egyesls. A folyamat, amikor megragadjuk/hozztapadunk a partner mozdulataihoz, s fenntartjuk ezt a kapcsolatot vgig a technika alkalmazsa sorn. A tkletes kimuszubi tiszta, rugalmas s figyelmes elmt kvn. (->setsuzoku)
ko
(= kokyuu -- kokj). Lgzs, belgzs.
Kobukan
Az aikid els fellegvra.
Kodokan
Kano mester judo egyeteme.
kokoro
Szv; llek; lelkeseds.
kokyuu -- kokj
Lgzs, llegzs. Az aikid rszt kpezi a "kokjrjoku", azaz "lgzser". Ez a llegzs s a mozgs sszhangba hozsa. A llegzs ellenrzse elsegtheti a nagyobb koncentrcit s a stressz kikszblst. Sok hagyomnyos meditcis formban a llegzst fokozott koncentrci vagy szellemi nyugalom fejlesztsre hasznljk, ugyangy az aikidban is. Tovbb, a llegzs ritmusa segti a helyes idztst is. Az aikidban szmos gyakorlat "kokjh"-nak, vagy "lgzsmd"-nak hvnak, melyek a kokjrjoku fejlesztst segtik.
kokyuu hoo -- kokj h
Lgzsmd.
kokyuu nage -- kokj nage
A kokjn alapul dobstechnika.
koohai -- khai
Valamilyen tevkenysget (munkt, sportot, stb.) ksbb kezdett, azaz alacsonyabb rang/fiatalabb ember. Az aikid esetben "fiatalabb/kezdbb aikidka."
kote
Alkar; vvkesztyû. (Nem "csukl"; az "tekubi".)
kotegaeshi
Alkarcsavar, alkarfordts.
kotodama
"Mgikus szavak/szmgia". Klnbz hangok kpzse egyfajta mitikus/transzllapot ltrehozsra. Az aikid alaptjt nagymrtkben foglalkoztattk a klnfle sint s jsint misztikus gyakorlatok, s ezek kzl nhnyat sajt aikid technikinak is rszv tett.
ku
"ressg." A buddhizmus szerint a dolgok alapvet tulajdonsga az egyni, vltozatlan lnyegek hinya (ressg). A dolgok "lnyegnlklisgnek" felismerse vezet a szellemi "nem-kapcsolds", a tudatos nyugalom (egykedvûsg) gyakorlshoz. Ezen ressg kzvetlen felfogst (vagy megtapasztalst/belepillantst) nevezik megvilgosodsnak. Az aikidban ez a tudatos nyitottsg idelis llapotban nyilvnul meg, egy olyan llapotban, amelybl azonnal s sztnsen lehet reaglni a vltoz krlmnyekre. (->mokusz)
kumijoo -- kumidzs
Pros dzsgyakorls.
kumitachi -- kumitacsi
Pros kardvvs-gyakorls.
kuzushi -- kuzusi
A partner egyenslynak megtrse. Az aikidban nem lehet tkletesen vghezvinni egy technikt anlkl, hogy az ellenfelet ki ne billentennk az egyenslybl. A helyes kuzusi elrshez sokkal inkbb a helyezkedsre s idztsre, semmint a puszta fizikai erre kell tmaszkodni.
kyuu -- kj
rsjegytl fggen sok jelentse van, az aikidban szba kerlk: 1. Lgzs, kilgzs. 2. "Osztly"; "fokozat"; a sodan alatti tanul- (fehr ves) fokozatok.
L
 
M
 
ma ai (ma, aima)
Trkz; a kzd felek (megfelel) tvolsga. (rdekessg: a mai japn nyelvben a "manuke" bolondot, gyefogyottat jelent, m a sz eredetileg a kardvvsbl szrmazik: bolond -- gyetlen -- ugyanis az, aki nem tudja tartani a megfelel kzdtvolsgot.)
mae
Ell; ells; elre. Mae ukemi = ess/guruls elre.
masakatsu -- maszakacu
"Igazi/valdi gyzelem" (->agatsu, ->kachihayabi).
men
Fejpncl.
men'uchi -- men-ucsi
Vgs/ts a fejre.
migi
Jobb(oldal), jobbra irnyul.
Misogi -- Miszogi
A "Megtisztuls Nagy Lehetsge" (ti. az aikid gyakorlsval).
mokusoo -- mokusz
Meditci. Bud-iskolkban a meditcira felszlt veznysz.
mudansha -- mudansa
Sz szerint "nincs-fokozata-ember"; nem-feketeves tanulk.
mushin -- musin
Sz szerint "nem-llek", vagy "nincs-llek". Egyfajta tudatos kszenlti llapot, amelyet leginkbb a kalandoz gondolatok hinya jellemez. Olyan tudatllapot, amelyben az agy a fogalmak testetltse nlkl cselekszik/reagl. Nem helyes a musint kizrlag spontn cselekvsnek tekinteni. Br ktsgkvl rsze a spontaneits a musinnak, nem egyezik meg teljesen vele. Taln gy lehetne fogalmazni, hogy a musin llapotban az ember kpes gondolkozni s megklnbztetseket tenni anlkl, hogy a gondolatok irnytank.
N
 
nagare
Folys. Az aikid gyakorlsnak egyik clja, hogy a fizikai ert ne fizikai ervel prbljuk meg tkztetni. Sokkal inkbb meg kell tanulni a fizikai ervel egytt mozogni (folyni), s trnytani azt akaratunknak megfelelen.
nage
1. A technikt vgrehajt fl (akit tmadnak). 2. Dobs.
nen
Figyelem, koncentrci.
nikyoo -- nikkj
Msodik tants.
niningake
Kzdelem kt ember ellen.
ninja -- nindzsa
Kzpkori japn km/orgyilkos.
ninjutsu -- nindzsucu
Nindzsa-technikk: harci technikk ppgy, mint a klnfle felhasznlt eszkzk s mdszerek.
O
 
o-negai shimasu -- o-negai simaszu
Sz szerint "Legyen szves", udvarias, brmire hasznlhat japn kr formula. Mg udvariasabb vltozata az "o-negai itasimaszu". Gyakorlsra felkrsre hasznljuk.
o-negai itashimasu -- o-negai itsimaszu
->o-negai shimasu
obi
v.
omote
Felszn; homlokzat; ells rsz.
Oo --
Nagy.
Oomoto-kyoo -- moto-kj
A "Nagy Eredet tana" vallsa. A kioti Deguchi Nao parasztasszony alaptotta 1895-ben, az Olvasnivalban tallhat rla egy elg j cikk (sajnos a kt forrs kt klnbz dtumot jell meg alaptsi idpontnak).
Oo-Sensei -- -Szenszei
Sz szerint "Nagy Mester", Ueshiba Morihei, az aikid alaptja. Viszont ez egy nem egszen szablyos japn kifejezs, s csak az aikid (s nhny msik ->koryu) berkein bell ismerik s hasznljk, egy kznapi japn ember nem felttlenl fogja rteni, hogy mirl van sz. A japn aikidsok tbbsge nem is gy, hanem inkbb ->Kaiso-nak nevezik Ueshiba Senseit. Egybknt az -Szenszei karakterei megegyeznek a Dai-Sensei-jel, ami szintn Nagy Mestert jelent (Takeda Szokaku gyakran nevezte magt gy, Oo-Sensei kyoju dairi-jn is ez olvashat: Takeda Szokaku Dai-Sensei).
osae waza -- oszae vaza
Leszortsos technikk.
P
 
R
 
randori
Sz szerint "ran" (vletlen/sszevissza) + "tori" (megfogs). A dzsij vaza, a szabad gyakorls szinonmja. Br az aikidtechnikkat jellemzen egy partnerrel gyakoroljuk, nem szabad elfelejteni, hogy az embert tbben is megtmadhatjk egyszerre. Az aikid-testmozgsok (tai szabaki) legtbbje tbb tmad ellen val vdekezs sorn is alkalmazhat.
reigi
"Illem, etikett, helyes viselkeds." A helyes viselkeds minden pillanatban (klnsen a ddzsban val helyes viselkeds) legalbb olyan fontos, mint a technikk gyakorlsa. Az illemszablyok betartsa jelzi az ember szinte szndkait, tanulnivgyst, illetve msok rdekeinek s jogainak felismerst s megtartst.
ryoo kata dori -- rj kata dori
(Mind)kt vll fogsa.
ryoote dori -- rjte dori
(Mind)kt kz fogsa; ktkezes fogs.
S
 
sake -- szake
Japn rizsbor.
sankakutai -- szankakutai
Hromszglls.
sankyoo -- szankj
Harmadik tants.
sanningake
Kzdelem hrom ember ellen.
seiki -- szeiki
Szellemi energia.
seiza -- szeiza
Sz szerint "helyes ls"; hagyomnyos formlis japn l (trdel) helyzet.
senpai -- szenpai
Valamilyen tevkenysget (munkt, sportot, stb.) korbban kezdett, azaz magasabb rang/idsebb ember. Az aikid esetben "idsebb/haladbb aikidka."
sensei -- szenszei
Tanr/oktat/orvos szoksos japn megszltsa. (Nem a foglalkozs neve!) Egy ddzs vagy szervezet lland tanrt illik a ddzsn kvl is szenszeinek szltani.
seppuku -- szeppuku
"Hasfelmetszs"; ritulis ngyilkossg. Harakiri, br ez a sz gy nem ltezik a japnban, klfldiek csinltk, mint a Fudzsijamt ("hara o kiru", "hasat felvgni" van; a Fudzsijamt pedig japnul Fudzsi-szannak hvjk).
setsuzoku -- szecuzoku
Kapcsolat, sszekts. Az aikid technikk ltalban jval hatkonyabbak, ha az ember sszekti a sajt tmegkzppontjt/centrumt (hara) a mozgs klsbb rszeivel, illetve sszekti sajt tmegkzppontjt az ellenflvel. Hasonlan, a szecuzoku szt hasznljk a technika folyamatossgnak jellemzsre is. Pszicholgiai rtelemben a szecuzoku az ember s partnere kztti hats-klcsnhats-kapcsolatot jelenti, azazhogy az aikidtechnikk sikeres vgrehajtsa rendkvl nagy mrtkben fgg a sajt technikk s a partner technikira val vlaszok idztsn.
shidooin -- sidin
"Vezet"; "irnyt"; "oktat"; edz.
shihan -- sihan
"Oktat"; "mester", az aikidoban: "mester oktat", "oktatk oktatja".
shihoo nage -- sih nage
Ngy irnyba dobs.
shihoo-giri -- sih-giri
Ngy irnyba vgs.
shikaku -- sikaku
Sz szerint "holt szg". Olyan helyzet (relatve a partnerhez kpest), amelyben a partner szmra nehz a tmads (vagy annak folytatsa), s ahonnan viszont knnyen irnythat az egyenslya s mozgsa. Az aikid technikk els lpse gyakran a sikaku megvalstsa.
shiki -- siki
Btorsg.
shikkoo -- sikk
Trden jrs. A sikk nagyon fontos a tmegkzppont (hara) tudatossgnak fejlesztsre, tovbb ersti a cspt s lbat. (J plda klnben ez a sz arra, hogy mirt kell komolyan venni a japn nyelv hossz magnhangzit. Szoksos slendrin trssal (bvebb info a levelesldban!!!) ugyanis a "shikko" azt jelenti, hogy "pisi". s most tessk elkpzelni, hogy az ember komoly arccal fejtegeti egy japnnak, hogy a "a shikko nagyon fontos a hara tudatossgnak fejlesztsre...")
Shingon -- Singon
"Igaz sz"; az egyik (rgi) buddhista szekta Japnban.
shinkenshoobu -- sinkensbu
Sz szerint "Prbaj igazi kardokkal." Azt fejezi ki, hogy az aikid-gyakorls sorn az embernek gy kell viselkednie, mintha -- bizonyos rtelemben -- valdi kardokkal foly lethallharcrl lenne sz. Klnsen arra rtend, hogy az aikid-gyakorls kzben az embernek kizrlag az aikidra szabad gondolnia, mint ahogy egy vrre men prbaj esetben is kizrlag a prbajra koncentrl.
shintai -- sintai
Elre-htra mozgs.
Shintoo -- sint
"Az istenek tja"; animista (sokistenhitû) japn termszetvalls. Elsknt ezen a nven a buddhizmus Japnba berkezse utn, az attl val megklnbztets rdekben emltik. A trtnelem sorn viszonylag jl megfrt ms egyb vallsokkal, br az uralkod osztly elssorban mindig is buddhista volt. A msodik vilghbor eltt -- elg szerencstlenl, a hazafias lelklet sztsra -- llamvallss tettk, de ezt 1945 utn eltrltk. A mai tlagjapn nem klnsebben vallsos, lelkben jl sszefrnek a klnbz vallsok ceremnii: mg az eskvk nagy rsze sint (s manapsg keresztny) szertarts szerint zajlik, a temetsek ltalban buddhista szoks szerint.
shodan -- sodan
Els fekete ves, mesteri fokozat (sz szerint "kezd dan").
shoomen -- smen
Ells rsz; homlokzat. A "men" ugyanaz a "men", mint a "fejpncl", ezrt a "fej elejt/tetejt" is jelenti.
shoomen uchi -- smen ucsi
Egyenes ts a fejre; fejbevgs.
shugyoo -- sugj
Gyakorls, vallsi (esetleg aszktikus) gyakorlat.
shuugyoo -- sgj
1. munka kezdete 2. tanuls 3. munka befejezse
soto -- szoto
"Kls", "kvl"; a tmad karjain kvl vgrehajtott aikid mozdulatok osztlya (->uchi).
suburi -- szuburi
Sz szerint kb. "res vgs", azaz rnykbokszols: vgs/ts szrs/dfs gyakorlsa ellenfl nlkl, karddal, fakarddal, naginatval vagy dzsval.
suihei uchi -- szuihei ucsi
Vzszintes vgs.
sukashiwaza -- szukasivaza
Technikk, amelyek sorn nem engedjk, hogy a tmad megragadhasson bennnket, illetve hogy egyltaln tmadst kezdemnyezhessen. Idelis esetben az ember elegenden rzkeny arra, hogy a tmad (vagy leend tmad) helyzett s mozgst figyelemmel ksrve, semlegestse a tmadst, mg mieltt az vgrehajtdhatna. Nem kevs fizikai s szellemi gyakorlst ignyel ezen idelis llapot elrse.
suki -- szuki
Rs, nyitottsg, amelyen keresztl valaki tmadhat, vagy ellene egy technika alkalmazhat; vagy ppen egy pont, ahol egy technika megtrhet. A szuki lehet fizikai vagy pszicholgiai. A gyakorls clja, hogy az ember rzkeny legyen a sajt szukijaira, illetve hogy a msik mozgsban felfedezze azt. Idelis esetben egy aikid mester mr olyan magas szintre fejldtt, hogy nincsen neki tbb szukija.
sumi-kiri -- sumi-kiri
A test s llek tisztasga.
sumoo -- szum
Hagyomnyos japn birkzs.
suwari -- szuvari
ls; l ...
suwari waza -- szuvari vaza
lsben, illetve trdelsben vgrehajtott technika.
T
 
tachi -- tacsi
rsjegy(ek)tl fggen: 1. Hossz japn kard. 2. lls, testtarts.
tachi waza -- tacsi vaza
llstechnikk; technikk llsban/-bl.
tai no henka
A test(tarts) megvltoztatsa (tai = test, testtarts; henka = megvltoztats).
tai sabaki -- tai szabaki
A test mozgatsa('nak technikja); aikidban a test mozgatsa krkrs, krves mozdulatokkal, szabadon.
taijutsu -- taidzsucu
"Test-technika"; fegyvertelen gyakorls.
taninsuugake -- taninszuugake
Tbb tmad ellen val gyakorls, rendszerint fogsok ellen.
tantoo -- tant
Rvid kard, tr.
tatami
Gyknysznyeg, a japn laksok nagy rsznek mg ma is rsze. Tatami bortja az edztermek padljt is (klfldn sokszor matrac van helyette). Az igazi tatami egybknt sem nem klnsebben vastag, sem nem klnsebben puha.
te
Kz.
tegatana
"Kz-kard."
tekubi
Csukl.
tenchi nage-- tencsi nage
"Menny s fld" dobs.
tenkan
Elfordul mozgs, fleg 180 fokos fordulat (->tai no tenkan).
tenshin -- tensin
Mozdulat, ahol a nage kitr 45 fokkal a tmads irnybl (fleg az uke nyitott oldala fel).
tori
A technikt vgrehajt fl (akit tmadnak).
tori, sszettelekben dori
Fogs, megfogs.
tsugi ashi -- cugi asi
Kvet lps.
tsuki -- cuki
Egyenes ts.
U
 
uchi -- ucsi
"Bell/a bels." Egy sor olyan technika, amelyben a nage a tmad karja(i) al ("belsejbe") mozog. Ms knai rsjeggyel "tst" jelent, mint pl. a smen ucsiban.
uchideshi -- ucsidesi
A mesterrel egytt lak tantvny.
uke
A technikt "elszenved" fl (aki tmad).
ukemi
Guruls, ess; a srlst elkerl technika.
ura
Htoldal; htul.
ushiro -- usiro
Htul; htuls; htra irnyul. Usiro ukemi = htraess, htraguruls.
V
 
W
 
waza -- vaza
Technika.
Y
 
yame -- jame
"Fejezd be!"
yin s yang -- jin s jang
Negatv s pozitv, vz s tûz, n s frfi, aktv s passzv, az selemek egymsra hatsnak jelkpe. Knai kifejezs!!! A taoista kozmolgia alapvetse: A Tabl ltrejn a vilg mint kosz, majd a kosz kettoszlik jinre s jangra (a nies s a frfias princpiumokra). E kett egybekapcsoldsai nyomn ltrejn az t elem: a fm, fa, vz, tûz s a fld. A jin s a jang, valamint az t elem egytt adjk a hetes szmot, s ha hozzjuk szmtjuk az eget s a fldet is, akkor eljutunk a jelensgek vilgt szimbolizl kilences szmhoz. Az gy keletkezett soksznû vilg azonban - lvn minden jelensg a Tao megjelensi formja - megint csak egysget alkot. (Lie Ce I.[2.], Lao Ce 42.)
yoko -- joko
Oldal.
yokomen -- jokomen
A fej oldala, oldals arcl.
yonkyoo -- jonkj
Negyedik tants.
yuudansha -- jdansa
Sz szerint "van-fokozata-ember"; brmilyen fokozat feketeves, mester.
yuuki -- jki
Btorsg.
Z
 
zanshin -- zansin
Sz szerint "megmaradt llek". Egy aikid technika vgrehajtsa utn is kiegyenslyozott, tmadsra ksz llapotban kell maradnunk. A zansin teht egy technika "tudatos figyelemmel val vgigksrst", valamint e figyelem megrzst jelenti, hogy az esetleg tovbbi tmadsokra is helyesen tudjunk reaglni.
zazen
Zen-meditci(s ls). Zazennek ltalban a ltuszlsben meditlst hvjk, de nincsen klnsebb jelentsge az lsnek; aki nem brja, nyugodtan lhet trklsben vagy szeizban.
Zen
Buddhista vallsi irnyzat; a knai csan-buddhizmus (ugyanaz az rsjegy) Japnba bekerlve, nmikppen talakulva, a mai napig fentmaradt. (Knban lnyegben eltûnt.)
zoori -- zri
Szandl, saru, papucs. A japn pletekben a lakson bell nem hordanak cipt, hanem papucsot hznak; a szobkban pedig a papucsot is leveszik.
 
id
 
Sakura
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!