-
A dojo gyakorlterletre val belpskor s annak elhagysakor llva hajolj meg.
-
Mindig hajolj meg a smen (oltrfal) s az Alapt kpnek irnyba, amikor a tatamira fellpsz, vagy lelpsz rla.
-
Tiszteld az eszkzket, amellyekkel edzel. A g nem lehet szakadt s tisztnak kell lennie.A fegyvereknek j llapotban s a helykn kell lennik amikor nem hasznlod ket.
-
Soha ne hasznld ms gjt vagy fegyvereit.
-
Az edzs kezdete eltt nhny perccel bemelegtve, vfokozat szerinti sorrendben, szeizban kell lnd csendes meditciban. Ez a pr perc arra val, hogy megszabadtsd elmdet a napi gondoktl, s felkszlj a tanulsra.
-
Az edzs szablyos ceremnival kezddik s vgzdik. Fontos, hogy pontosan ott legyl, s rszt vegyl benne, de ha nem tudod elkerlni, hogy elkss, a tatami eltt kell szeizban lnd s vrnod, amg a sensei engedlyt nem ad, hogy csatlakozz az edzshez. Hajolj meg szeizban amikor a tatamira lpsz. A legfontosabb, hogy ezzel ne szaktsd meg az edzs menett.
-
A tatamin a megfelel lsmd a szeiza. Ha srlt a trded, trklsben is lhetsz, de soha ne lj kinyjtott lbbal vagy a falnak, ajtflfnak dlve. Mindig kszenltben kell lenned.
-
Ne hagyd el edzs kzben a tatamit, kivve ha megsrlsz vagy beteg vagy.
-
Edzs alatt, amikor a sensei bemutat egy technikt, csendben s figyelmesen kell szeizban lnd. A technika bemutatsa utn hajolj meg a sensei fel, majd a partnered fel, s kezd el a gyakorlst.
-
Amikor a sensei jelzi, hogy vge a techniknak, azonnal hagyd abba. Hajolj meg a partnered fel, s lj gyorsan egy sorba a tbbi tanulval.
-
Soha ne lldoglj ttlenl a tatamin. Gyakorolj, vagy ha gy szksges, szeizban vrj a sorodra.
-
Ha valamilyen okbl felttlenl meg kell krdezned a senseit, menj oda hozz (ne hvd oda!), hajolj meg tisztelettudan, s vrj, amg visszajelez. (Az llva trtn meghajls megfelel.)
-
Amikor szemlyes tmutatst kapsz az edzs alatt, lj szeizban s feszlten figyelj. Hajolj meg szertartsosan a sensei fel amikor befejezte. Amikor msoknak magyarz megllhatsz, hogy figyelj r. lj szeizban s hajolj meg, amikor befejezte.
-
Tiszteld azokat, akik tapasztaltabbak. Ne vitatkozz a technikkrl.
-
Azrt vagy itt, hogy gyakorolj. Ne erltesd msokra elkpzelseidet.
-
Ha ismered azt a mozdulatot, amit tanultok, s olyannal dolgozol, aki nem ismeri, vezetheted a partneredet. De nem ksrelheted meg kijavtani vagy oktatni edztrsadat, ha nem vagy a halad judansa szinten.
-
A lehet legkevesebbet beszlj a tatamin. Az Aikido tapasztalat.
-
Ne lebzselj a tatamin edzs eltt vagy utn. A hely azok a tanul, akik gyakorolni szeretnnek. Van a dojonak ms helye is ahol trsadalmi letet lhetsz.
-
A tatamit edzs eltt s utn mindig fel kell sprni. Mindenki ktelezettsge, hogy a dojot tisztn tartsa.
-
A tatamin soha nincs evs, ivs, dohnyzs vagy rggumizs-edzs alatt a tatamin kvl sem.
-
Edzs alatt nem lehet kszert viselni.
-
Soha ne igyl alkoholtartalm italt amikor gben vagy.
Brmikor szvesen ltott vendg vagy, hogy lelj, s megfigyeld az edzst, de a kvetkez etikettszablyokat figyelembe kell venned:
-
lj tisztelettudan, a lbaidat ne rakd fel a btorzatra s ne tmaszd neki semminek.
-
Ne egyl, igyl vagy dohnyozz, amg az edzs tart.
-
Ne beszlj senkivel, amg a tatamin tartzkodik.
-
Ne beszlj s ne jrklj, amg az instruktor bemutatja a technikt vagy tant.
Ha nem vagy biztos benne, hogy mit kell tenned, krdezz meg egy rangids tantvnyt vagy egyszeren kvesd tmutatsait.
Br gy tnik, hogy az etikett sok formjt kell szben tartani, az termszetess fog vlni, mihelyst elkezded a gyakorlst. Krlek, ne lgy bosszs, ha az etikett valamelyik pontjban kijavtanak, mivel mindegyik fontos a biztonsgod s a tanuls sorn szerzett tapasztalatok rdekben.”
AZ EDZS TRVNYEI
-
Elengedhetetlen, hogy tiszteld az Alapt tantsait, filozfijt s a mdszert, amellyel a szenszei tadja ezeket a tantsokat.
-
Minden tanul erklcsi ktelezettsge, hogy soha ne hasznlja az Aikido technikkat msok bntalmazsra vagy sajt szemlyisgnek fitogtatsra. Az Aikido nem a rombols, hanem a teremts technikja. Az egyn szemlyisgfejlesztst megvalst eszkz, amellyel jobb trsadalmat pthetnk.
-
A tatamin nincsenek egyni konfliktusok. Az Aikido nem utcai harc. Azrt vagy a tatamin, hogy fellmld s megtiszttsd agresszv reakciidat, hogy trsadalmi felelssged felfedezsvel testestsd meg a budo szellemisgt.
-
A tatamin nincs versengs. Az Aikido clja nem az, hogy megkzdj az ellensggel s legyzd t, hanem hogy megkzdj, s legyzd sajt agresszv hajlamaidat. Az Aikido ereje nem az izmok erejben van, hanem a hajlkonysgban, kapcsolatteremtsben, idztsben, irnytsban s szernysgben.
-
A srt, kihv viselkedst a dojo szellemisge nem tri. Mindannyiunknak tudatban kell lennnk sajt korltainknak.
-
Mindenkinek klnbz fizikai kpessgei vannak, s klnbz okok miatt kezdi el az Aikidot gyakorolni. Ezeket tiszteletben kell tartani. Az igazi Aiki a technikk helyes s rugalmas alkalmazsa, amely brmely vltoz krlmnyhez alkalmazkodik. Sajt ktelezettsged, hogy ne okozz srlst. Vdened kell edztrsadat s magadat.
-
Fogadd el a sensei oktatst, s hajtsd vgre edzsi javaslatait szintn s legjobb kpessged szerint. Vitnak helye nincs.
-
Minden tanul ugyanazokat az alapelveket tanulja. Nem lehet viszly abbl, hogy az egyik csoport a msik ellen van, vagy hogy prtot vlasztunk. A dojo tagsga egy csald. Az aikido titka a harmnia.
|